i složité věci lze vysvětlit jednoduše
Ambulance Kroměříž
Stará poliklinika Kroměříž, Tovačovského 437 (přízemí)
   mudr.martin.sedlak@centrum.cz


MUDr. Martin Sedlák, Ph.D.
praktický lékař pro děti a dorostAtestace: Pediatrie 2000, Praktická pediatrie 2009,
Urgentní medicína 2008, Ph.D. epidemiologie 2009

Vybráno z tofogalerie | Zobrazit celou fotogalerii

Fotogalerie - dětský lékař Kroměříž Fotogalerie - dětský lékař Kroměříž Fotogalerie - dětský lékař Kroměříž Fotogalerie - dětský lékař Kroměříž Fotogalerie - dětský lékař Kroměříž

maminky

Ambulance Kroměříž


Stará poliklinika Kroměříž
Tovačovského 437 (přízemí)
telefon 573 342 450
mobil ambulance sestra 730 141 339
nemocní do 11 hodin, odběry do 9:30 hodin
sestra Štěpánka Hošková
Pondělí 07:30 – 11:00 (objednaní do 12:00)
13:00 - 16:00 PREVENCE
Úterý 07:30 – 11:00 (objednaní do 12:00)
13:00 - 15:00 PORADNA
Středa 07:30 – 11:00 (objednaní do 13:00)
 
Čtvrtek 13:00 – 18:00
 
Pátek 07:30 – 11:00 (objednaní do 13:00)
 
Preventivní prohlídky i po domluvě

Náhlé úmrtí kojence

Suddden Infant Death Syndrom - SIDS
Je to horší než strašné: Miminko prospívá, je čilé, přibývá na váze, začíná se smát. Uložíte ho k odpolednímu spánku a za hodinu najdete už jen studené tělíčko bez jiskřičky života...

Plíce přestanou pracovat, srdce se zastaví. Jen tak, bez zjevné příčiny. Ani náznak varování. Tak zákeřný je SIDS (Sudden Infant Death Syndrome) neboli Syndrom náhlého úmrtí kojence. Noční můra každé maminky, jež má doma malé miminko. Nejohroženější skupinou jsou nedonošené děti a kojenci od dvou do čtyř měsíců. Nejrizikovější bývají studená roční období.

"Těším se na spánek, který mi umožní na chvíli zapomenout. Snažím se žít a nevnímat tu bolest. Ale vrátí se vždycky, jakmile ráno přijdu k vědomí. Každý den hledám důvod, proč vstávat z postele," napsala nám paní Lída N. z Ostravy. "Letos v červenci umřela moje Anetka na SIDS. Bylo to vymodlené miminko, o které jsme se tři roky snažili, krásné, zdravé, čilé... V poledne jsem ji nakojila. Broukala spokojeností a usmívala se jako sluníčko. Do hodiny začala usínat. Bylo velké vedro, tak jsem ji nechtěla dusit mezi molitanovými válečky. Uložila jsem ji v klidné ložnici a dala se do nádobí. Když se po hodině neozvala, šla jsem ji zkontrolovat. Ležela na bříšku a byla jako vosková panenka: krásná - a mrtvá." Slova útěchy neexistují, snad jen čas dokáže trochu ulevit.

Podobná selhání nejsou naštěstí častá. Podle posledních průzkumů může být na vině nedostatek nervových buněk v mozku, který tak nedokáže včas zalarmovat organismus v případě krize. Svědčil by o tom i fakt, že SIDS si vybírá oběti dokonce přímo v porodnicích, kde děti leží na monitorovací podložce a kvalifikovaní lékaři poskytnou okamžitou první pomoc.

SIDS nelze klasifikovat jako nemoc, jelikož nemá žádnou zjevnou příčinu. Lze však zaznamenat varovné signály. Jedná se o stavy, které nekončí smrtí, ale pořádně vyděsí. A právem. Tyto příhody ohrožující život dítěte (ALTE neboli Apparent Life-Threatening Events) zvyšují riziko vzniku SIDS čtyřikrát. Patří k nim:

kombinace krátkodobé zástavy dechu se změnou prokrvení (modravé až modrofialové zbarvení kůže a sliznic, které se objevují při nedostatečném okysličení krve) snížení nebo zvýšení svalového napětí, záškuby končetin časté zvracení.

Jde nějak snížit riziko vzniku SIDS? Odpověď zní - ano! Některé rizikové faktory dokážete redukovat i vy: Nekuřte v přítomnosti miminka, nepokládejte ho bez dozoru na bříško, a už vůbec ne na příliš měkkou matraci a v přetopené místnosti. Hodně pomohou speciální polohovací válečky, jež omezí pohyb dítěte a stabilizují ho v bezpečné poloze, ale hlavně monitor dechu. Citlivá elektronika trvale sleduje a zobrazuje frekvenci dýchání a při jeho absenci spustí hlasitý poplach.

Obvykle stačí s miminkem lehce zatřást či je probudit a dýchání se obnoví. Pokud nastane situace, kdy dýchání nenaskočí, jeden z rodičů by měl volat záchrannou službu a druhý dítě oživovat. "Byl to můj nehorší zážitek v životě," vzpomíná maminka Eva. "Málem jsem přišla o dceru, když jí byly dva měsíce. Zachránil ji monitor dechu, který nás upozornil včas. Manžel naštěstí nezpanikařil a dával Janičce umělé dýchání, dokud nepřijela záchranka. Trvalo to jen několik minut, ale mně se při té vzpomínce dělá zle od žaludku.
Nácvik resuscitace je lépe provádět na modelu pod dozorem zkušeného lékaře. Tuto možnost vám v ambulanci nabízíme.

   mudr.martin.sedlak@centrum.cz


Grafika a aplikace DUNA Graphics